KURS I HÄSTAGILITY 17+24 oktober

Vill du skapa ett starkare band med din favorithäst? Vill du hjälpa din häst att överkomma svårigheter? Under hösten så kommer vi att introducera en ny, rolig hästgren på ridskolan, nämligen HÄSTAGILITY. Hästagility innebär att man tillsammans med hästen går en bana med olika stationer. En station kan vara att få hästen att gå över en presenning, gå slalom runt koner med tennisbollar på utan att någon boll ramlar ner, fälla upp ett paraply bredvid hästen, gå igenom fladdrande platsband eller rygga din häst genom en liten labyrint. Hästagility bygger förtroende mellan häst och människa och hjälper hästen att få bättre självförtroende och hantera läskiga/konstiga situationer. Du lär dig manövrera hästen, tolka hästens signaler och kommunicera med hästen. Vi börjar med träning men såsmåningom kommer vi även att ha tävlingar i hästagility om intresset finns.

Vi kommer att börja med en kurs om två gånger. Första gången fokuserar vi på att hjälpa hästen igenom alla stationerna och andra gången gör vi hela banan.

Söndagen den 17/10 + 24/10.
Kursen kostar 400 kr

Anmälan gör du här:
https://forms.gle/Xa6wEfZNFdnfmWvN6

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.