BLÅBÄRSHOPPNING 10 oktober 2021

Söndagen den 10 oktober blir det BLÅBÄRSHOPPNING för våra elever. Blåbärshoppning är en rolig träningstävling där man rider en hoppbana under tävlingslika former. Framridning sker gemensamt i grupp och sedan hoppar deltagarna banan en och en. Ridläraren finns på plats och guidar den som behöver hjälp. Eleverna delas in i grupper om 6-8 elever beroende på ridvana och rider en bana på 20 cm till 50 cm. Prisrosett till alla deltagare.

25 platser. Ridskolan avgör vilken höjd och häst eleven rider. Nivå B-D.

Pris: 400 kr (priset är reducerat med stöd av Lidingö Ryttarförening och Projektstöd 2021)

OBS! Denna aktivitet är endast till för ridskolans fasta elever (plats i ridgrupp som sträcker sig över en termin). De elever som inte har varit med på blåbärshoppning tidigare, har företräde till platserna. Elever i hoppgrupperna kan stå som reserv/vara med på utvalda hästar om vi ej har lämpliga ryttare till dessa. För hoppgruppseleverna blir det en träningstävling den 14 november.

Platsen är personlig och kan ej överlåtas till annan elev. Avgiften faktureras och ska vara betald för att eleven ska ha säkrat platsen. Vid avbokning återbetalas ej avgiften.


Anmälan gör här:

https://forms.gle/Xa6wEfZNFdnfmWvN6

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.